Czynniki rankingowe Google. Od czego zależy pozycja w wyszukiwarce?

Czy wiesz, że aż ponad 90% doświadczeń online zaczyna się od wyszukiwarki? A Google, jako najpopularniejsza wyszukiwarka na świecie, odpowiada za zdecydowaną większość zapytań wyszukiwania. Dlatego pozycja strony w wynikach wyszukiwania Google ma kluczowe znaczenie dla pozyskiwania darmowego ruchu. Ale jakie czynniki wpływają na ranking Google? 

Czym są czynniki rankingowe?

Czynniki rankingowe to elementy, pod kątem których wyszukiwarka ocenia witrynę. Każda z wyszukiwarek (Google, Bing czy Yahoo!) posiada własną listę czynników rankingowych. Ten sam czynnik może mieć różną wagę w każdej z wyszukiwarek.

Algorytm Google (ale i innych wyszukiwarek) jest niezwykle skomplikowany i ciągle ewoluuje, aby dostarczać użytkownikom najbardziej trafne wyniki. Ciągła ewolucja algorytmy powoduje, że lista czynników rankingowych na przestrzeni lat zmieniała się.

Google nie podaje oficjalnej listy czynników rankingowych. Istnieje jednak spora lista czynników, które są znane – wiadomo, że na pozycję strony w przeglądarce wpływa jakość treści, ilość i jakość linków prowadzących do strony, struktura strony, szybkość ładowania strony, czy strona jest responsywna (dostosowana do urządzeń mobilnych), czy strona jest bezpieczna (SSL), czy strona jest aktualna i wiele innych.

Szybkość wczytywania się i działania strony

Pierwszym z najważniejszych czynników rankingowych jest szybkość działania strony. Czynniki z tej grupy nazywane są ogólnie czynnikiem Core Web Vitals, czyli podstawowe wskaźniki internetowe. Możemy zaliczyć do nich szybkość wczytywania się serwisu, czas potrzebny na załadowanie głównego elementu, czas w jakim witryna staje się funkcjonalna, czy czas po którym użytkownik może dokonać na stronie pierwszej interakcji.

Raport Google PageSpeed Insights
Raport Google PageSpeed Insights pozwala sprawdzić podstawowe wskaźniki internetowe

Dlaczego szybkość strony ma znaczenie? Im szybciej strona się ładuje, tym wyższe jest prawdopodobieństwo, że użytkownik na niej pozostanie, co z kolei przekłada się na lepsze wskaźniki, takie jak współczynnik odrzuceń czy czas spędzony na stronie. Google docenia strony, które dostarczają użytkownikom pozytywne doświadczenia, a szybkość ładowania jest jednym z kluczowych czynników wpływających na te doświadczenia.

Dobór słów kluczowych

Drugim bardzo ważnym czynnikiem rankingowym, od którego zależy pozycja naszej witryny wyszukiwarce Google, jest dobór słów kluczowych. To właśnie dobór odpowiednich haseł, na które ma wyświetlać się nasza strona internetowa, będzie w istotny sposób decydował, kiedy i na jakich pozycjach będzie pojawiała się w wynikach wyszukiwania.

Im trudniejsze, popularniejsze i bardziej konkurencyjne słowa kluczowe wybierzemy, z tym większą konkurencją będziemy musieli się mierzyć. Jeśli jednak będziemy wybierali niepopularne słowa kluczowe, istnieją większe szanse na pojawienie się na wyższych pozycjach w wynikach wyszukiwania Google pod tymi słowami kluczowymi. Ważne aby trafność i konkurencyjność słów kluczowych realnie korespondowały ze sobą i były złotym środkiem.

Przygotowując strategię SEO, warto skupić się na kilku kluczowych aspektach. Analiza słów kluczowych powinna być na samym początku tej listy. Pozwala ona na zrozumienie, jakie frazy są najczęściej wpisywane przez użytkowników w wyszukiwarkę. Kolejnym krokiem jest optymalizacja treści pod kątem wybranych słów kluczowych. Oznacza to, że powinny one pojawiać się w tytułach, nagłówkach, opisach, a także bezpośrednio w treści.

Dobór słów kluczowych w narzędziu Senuto
W doborze słów kluczowych mogą pomóc odpowiednie narzędzia

Content na stronie

Jednym z najważniejszych czynników rankingowych jest content dodawany na stronę internetową. Są to różnego rodzaju treści, począwszy od tekstów SEO, wpisów blogowych, czy artykułów tematycznych, po opisy kategorii, opisy produktów, czy inne dane zamieszczane na witrynie.

Wysokiej jakości, unikalne i wartościowe treści są kluczowym elementem, który przyciąga zarówno użytkowników, jak i roboty wyszukiwarki. Dlatego, tworząc treści na stronę, warto skupić się na dostarczaniu wartości dla odbiorcy, a nie tylko na optymalizacji SEO.

W ramach jakości treści, Google bierze pod uwagę kilka czynników:

  1. Unikalność treści – Google ceni oryginalne treści, które nie są kopiowane z innych źródeł.
  2. Wartość dla użytkownika – treści powinny dostarczać wartości dla użytkownika, odpowiadając na jego pytania i rozwiązując jego problemy.
  3. Aktualność treści – regularne aktualizacje i dodawanie nowych treści pokazuje Google, że strona jest aktywna i aktualna.

Pamiętaj, że tworzenie wysokiej jakości treści to proces, który wymaga czasu i wysiłku, ale jest to inwestycja, która z pewnością się opłaci.

Ocena treści Contadu
Ocena treści w jednym z popularnych narzędzi

Linkowanie zewnętrzne

Linki zwrotne, znane również jako backlinks, odgrywają kluczową rolę w procesie pozycjonowania strony. Są one jednym z najważniejszych czynników rankingowych, które Google bierze pod uwagę podczas oceny wartości i wiarygodności strony internetowej. Im więcej wysokiej jakości linków zwrotnych prowadzi do Twojej strony, tym wyższa jest jej pozycja w wynikach wyszukiwania. Dlatego warto zainwestować czas i wysiłek w budowę silnej sieci linków zwrotnych.

Aby w pełni zrozumieć, dlaczego linkowanie zewnętrzne jest aż tak ważnym czynnikiem rankingowym, należy podkreślić, że w przeszłości – na początku działalności wyszukiwarki Google linkowanie zewnętrzne praktycznie samodzielnie zdecydowało o wysokości witryny w wyszukiwarce. Im dana witryna miała więcej linków, które do niej kierowały w sieci tym wyżej była w hierarchii.

Obecnie indeksowanie stron internetowych jest dużo bardziej skomplikowanym i złożonym procesem obejmującym dużo więcej czynników. Samo likowanie również straciło na przestrzeni lat ze swego priorytetu i już nie decyduje samodzielnie o pozycji witryny w wyszukiwarce Google. W dalszym ciągu jednak jest ważnym elementem rankingowym, na który musimy zwrócić uwagę, pozycjonując naszą witrynę.

Znaczenie optymalizacji mobilnej

W erze smartfonów mobilna optymalizacja strony stała się kluczowym elementem, który wpływa na pozycję w wynikach wyszukiwania Google. Zgodnie z najnowszymi badaniami, ponad 50% ruchu internetowego pochodzi obecnie z urządzeń mobilnych. Dlatego też Google zdecydowało się na wprowadzenie tzw. mobile-first indexing, co oznacza, że wyszukiwarka ocenia strony przede wszystkim pod kątem ich dostosowania do urządzeń mobilnych. W praktyce oznacza to, że strony, które nie są odpowiednio zoptymalizowane pod kątem mobilnym, mogą znacznie spaść w rankingu. Dlatego też, aby utrzymać wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania, niezbędne jest skupienie się na mobilnej optymalizacji.

Warto skorzystać z narzędzi takich jak Google Lighthouse, które pozwolą ocenić, jak dobrze strona jest dostosowana do urządzeń mobilnych i co można poprawić.

Ocena strony w narzędziu Google Lighthouse
Ocena strony gov.pl w narzędziu Google Lighthouse

Struktura strony

Struktura strony również może mieć znaczenie dla jej pozycji w wynikach wyszukiwania. Przejrzysta i logiczna struktura ułatwia robotom Google indeksowanie strony, co przekłada się na lepszą widoczność w wyszukiwarce. Dodatkowo, struktura strony wpływa na doświadczenie użytkownika, które jest jednym z czynników branych pod uwagę przez algorytmy Google.

Strony o przejrzystej strukturze, łatwe do nawigacji, z jasno określonymi sekcjami i podstronami, zyskują na popularności wśród użytkowników, co z kolei wpływa na ich pozycję w wynikach wyszukiwania. Wnioskując, optymalizacja struktury strony powinna być jednym z priorytetów w procesie SEO.